Hallitukset puolueittain

Hallituksessa mukana puolue: Kokoomus

Hallitus Aika Hallituspäivät Pääministerin puolue Hallitustyyppi
3. Ingman 27.11.1918 - 17.4.1919 142 Kokoomus Enemmistö
6. Erich 15.3.1920 - 9.4.1921 391 Kokoomus Enemmistö
11. Ingman II 31.5.1924 - 31.3.1925 305 Kokoomus Enemmistö
12. Tulenheimo 31.3.1925 - 31.12.1925 276 Kokoomus Vähemmistö
13. Kallio II 31.12.1925 - 13.12.1926 348 Maalaisliitto Vähemmistö
18. Svinhufvud II 4.7.1930 - 21.3.1931 261 Kokoomus Enemmistö
19. Sunila II 21.3.1931 - 14.12.1932 635 Maalaisliitto Enemmistö
24. Ryti II 27.3.1940 - 4.1.1941 284 Edistyspuolue Enemmistö
25. Rangell 4.1.1941 - 5.3.1943 791 Edistyspuolue Enemmistö
26. Linkomies 5.3.1943 - 8.8.1944 523 Kokoomus Enemmistö
27. Hackzell 8.8.1944 - 21.9.1944 45 ammatti/virkamies Enemmistö
28. Castren U. 21.9.1944 - 17.11.1944 58 Kokoomus Enemmistö
37. Tuomioja 17.11.1953 - 5.5.1954 170 Vapaamielisten liitto Virkamies
44. Fagerholm III 29.8.1958 - 13.1.1959 138 SDP Enemmistö
47. Karjalainen 13.4.1962 - 18.12.1963 615 Maalaisliitto Enemmistö
49. Virolainen 12.9.1964 - 27.5.1966 623 Keskusta Enemmistö
64. Holkeri 30.4.1987 - 26.4.1991 1458 Kokoomus Enemmistö
65. Aho 26.4.1991 - 13.4.1995 1449 Keskusta Enemmistö
66. Lipponen 13.4.1995 - 15.4.1999 1464 SDP Enemmistö
67. Lipponen II 15.4.1999 - 17.4.2003 1464 SDP Enemmistö
70. Vanhanen II 19.4.2007 - 22.6.2010 1161 Keskusta Enemmistö
71. Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011 366 Keskusta Enemmistö
72. Katainen 22.6.2011 - 24.6.2014 1099 Kokoomus Enemmistö
73. Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015 340 Kokoomus Enemmistö
74. Sipilä 29.5.2015 - 6.6.2019 1470 Keskusta Enemmistö

17.5.2021 1.27. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.