Ministerin tiedot

Sorsa, Taisto Kalevi

4793

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 21.12.1930 Keuruu
Ammatti ja koulutus: Puolueen puheenjohtaja, yhteiskuntatieteiden maisteri.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
64. Holkeri
30.4.1987 - 31.1.1989 Pääministerin sijainen SDP 643
30.4.1987 - 31.1.1989 Ulkoasiainministeri SDP 643
63. Sorsa IV
6.5.1983 - 30.4.1987 Pääministeri SDP 1456
62. Sorsa III
19.2.1982 - 6.5.1983 Pääministeri SDP 442
60. Sorsa II
15.5.1977 - 26.5.1979 Pääministeri SDP 742
58. Miettunen II
30.11.1975 - 29.9.1976 Pääministerin sijainen SDP 305
30.11.1975 - 29.9.1976 Ulkoasiainministeri SDP 305
56. Sorsa
4.9.1972 - 13.6.1975 Pääministeri SDP 1013
55. Paasio II
23.2.1972 - 4.9.1972 Ulkoasiainministeri SDP 195
Yhteensä 4793

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Kangas, Lauri Ylermi 64. Holkeri 1.1.1989 - 31.1.1989 Ulkoasiainministerin poliittinen sihteeri
Kantola, Tarja 64. Holkeri 1.5.1987 - 31.1.1989 Ulkoasiainministerin poliittinen sihteeri
Lipponen, Paavo Tapio 63. Sorsa IV 1.4.1987 - 30.4.1987 Pääministerin erityisavustaja
Kalliomäki, Antti Tapani 63. Sorsa IV 1.9.1986 - 30.4.1987 Pääministerin sihteeri
Meriläinen, Erkki 63. Sorsa IV 1.11.1985 - 31.3.1987 Pääministerin erityisavustaja
Kangas, Lauri Ylermi 63. Sorsa IV 1.3.1985 - 30.6.1985 Pääministerin erityisavustaja
Lintonen, Kirsti 63. Sorsa IV 1.12.1983 - 31.3.1987 Pääministerin erityisavustaja
Ollikainen, Reijo 63. Sorsa IV 1.10.1983 - 31.8.1986 Pääministerin sihteeri
Parmanne, Pertti Olavi 63. Sorsa IV 1.10.1983 - 31.10.1985 Pääministerin talouspoliittinen erityisavustaja
Kangas, Lauri Ylermi 63. Sorsa IV 1.6.1983 - 30.11.1983 Pääministerin erityisavustaja
Ollikainen, Reijo 63. Sorsa IV 6.5.1983 - 30.9.1983 Pääministerin eduskuntasihteeri
Tuomainen, Eero 63. Sorsa IV 6.5.1983 - 30.9.1983 Pääministerin sihteeri
Väänänen, Pentti 63. Sorsa IV 6.5.1983 - 31.5.1983 Pääministerin erityisavustaja
Ollikainen, Reijo 62. Sorsa III 1.3.1982 - 6.5.1983 Pääministerin eduskuntasihteeri
Tuomainen, Eero 62. Sorsa III 19.2.1982 - 6.5.1983 Pääministerin sihteeri
Väänänen, Pentti 62. Sorsa III 19.2.1982 - 6.5.1983 Pääministerin poliittinen sihteeri
Ojanen, Simo 60. Sorsa II 1.4.1979 - 26.5.1979 Pääministerin sihteeri
Ojanen, Simo 60. Sorsa II 20.11.1978 - 31.3.1979 Pääministerin eduskuntasihteeri
Nevala, Seppo 60. Sorsa II 23.5.1977 - 5.11.1978 Pääministerin eduskuntasihteeri
Hannula, Matti 60. Sorsa II 18.5.1977 - 31.3.1979 Pääministerin sihteeri
Viemerö, Rauno 58. Miettunen II 4.12.1975 - 29.9.1976 Ulkoasiainministerin poliittinen sihteeri
Paasio, Pertti Kullervo 56. Sorsa 1.1.1975 - 13.6.1975 Pääministerin sihteeri
Halonen, Tarja Kaarina 56. Sorsa 11.3.1974 - 13.6.1975 Pääministerin eduskuntasihteeri
Grönberg, Tom 56. Sorsa 14.5.1973 - 31.12.1974 Pääministerin sihteeri
Laine, Jermu Tapani 56. Sorsa 4.9.1972 - 5.5.1973 Pääministerin sihteeri
Tapiola, Kari 55. Paasio II 1.3.1972 - 4.9.1972 Ulkoasiainministerin poliittinen sihteeri

20.11.2017 11.20. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.