Ministerin tiedot

Stubb, Cai-Göran Alexander

3002

Ministeripäivät


Syntymäaika ja -paikka: 1.4.1968 Helsinki
Ammatti ja koulutus: Puolueen puheenjohtaja. Filosofian tohtori. Kansanedustaja.

Ministeriydet

Hallitus ja aika Ministeriys Puolue Ministeripäivät
74. Sipilä
29.5.2015 - 22.6.2016 Valtiovarainministeri Kokoomus 391
73. Stubb
24.6.2014 - 29.5.2015 Pääministeri Kokoomus 340
72. Katainen
22.6.2011 - 24.6.2014 Eurooppa- ja ulkomaankauppaministeri Kokoomus 1099
22.6.2011 - 24.6.2014 Eurooppa- ja ulkomaankauppaministeri Kokoomus 1099
22.6.2011 - 24.6.2014 Eurooppa- ja ulkomaankauppaministeri Kokoomus 1099
71. Kiviniemi
22.6.2010 - 22.6.2011 Ulkoasiainministeri Kokoomus 366
70. Vanhanen II
4.4.2008 - 22.6.2010 Ulkoasiainministeri Kokoomus 810
Yhteensä 3002

Ministerin valtiosihteerit ja avustajat

Valtiosihteeri Hallitus Aika Tehtävä
Heinonen, Olli-Pekka 74. Sipilä 29.5.2015 - 22.6.2016 Valtiovarainministerin valtiosihteeri. Myös ministerien Orpo, Toivakka ja Grahn-Laasonen valtiosihteeri 17.6.2015 lähtien.
Heinonen, Olli-Pekka 73. Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015 Pääministerin valtiosihteeri
Tiilikainen, Teija 70. Vanhanen II 4.4.2008 - 31.12.2008 Ulkoasiainministerin valtiosihteeri
Avustaja Hallitus Aika Tehtävä
Rajala, Pasi 74. Sipilä 17.8.2015 - 22.6.2016 Valtiovarainministerin erityisavustaja (EU- ja kansainväliset asiat)
Manninen, Laura 74. Sipilä 15.6.2015 - Valtiovarainministerin erityisavustaja (talouspolitiikka)
Aherto, Suvi 74. Sipilä 29.5.2015 - 22.6.2016 Valtiovarainministerin erityisavustaja (viestintä)
Kaltio, Maarit 74. Sipilä 29.5.2015 - 12.6.2015 Valtiovarainministerin erityisavustaja (talouspolitiikka)
Tierala, Lauri 74. Sipilä 29.5.2015 - 17.8.2015 Valtiovarainministerin erityisavustaja (EU- ja kansainväliset asiat)
Turunen, Joonas 74. Sipilä 29.5.2015 - 22.6.2016 Valtiovarainministerin erityisavustaja (ministeriryhmän erityisavustaja)
Tomi, Miika 73. Stubb 24.4.2015 - 29.5.2015 Pääministerin lehdistöavustaja
Kaltio, Maarit 73. Stubb 20.10.2014 - 29.5.2015 Pääministerin talouspoliittinen erityisavustaja
Turunen, Joonas 73. Stubb 20.10.2014 - 29.5.2015 Pääministerin poliittinen erityisavustaja
Aherto, Suvi 73. Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015 Pääministerin erityisavustaja (eduskunta-asiat)
Heikkinen, Anna-Kaisa 73. Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015 Pääministerin erityisavustaja (kansainväliset asiat, virkamiesavustaja)
Pokkinen, Pete 73. Stubb 24.6.2014 - 23.4.2015 Pääministerin erityisavustaja (lehdistösuhteet)
Romakkaniemi, Juho 73. Stubb 24.6.2014 - 17.10.2014 Pääministerin poliittinen erityisavustaja
Tierala, Lauri 73. Stubb 24.6.2014 - 29.5.2015 Pääministerin erityisavustaja (EU-asiat)
Turunen, Joonas 73. Stubb 24.6.2014 - 17.10.2014 Pääministerin erityisavustaja (talouspolitiikka)
Brander, Mari-Kaisa 72. Katainen 19.11.2012 - 24.6.2014 Eurooppa- ja ulkomaankauppaministerin lehdistöavustaja
Tierala, Lauri 72. Katainen 1.6.2012 - 24.6.2014 Eurooppa- ja ulkomaankauppaministerin erityisavustaja
Rajala, Pasi 72. Katainen 2.4.2012 - 31.5.2012 Eurooppa- ja ulkomaankauppaministerin erityisavustaja
Timonen, Antti 72. Katainen 11.7.2011 - 31.10.2012 Eurooppa- ja ulkomaankauppaministerin lehdistöavustaja
Tierala, Lauri 72. Katainen 23.6.2011 - 1.4.2012 Eurooppa- ja ulkomaankauppaministerin erityisavustaja
Arvonen, Jori 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 22.6.2011 Ulkoasiainministerin erityisavustaja
Grahn-Laasonen, Sanni Kaisa 71. Kiviniemi 22.6.2010 - 26.4.2011 Ulkoasiainministerin lehdistöavustaja
Grahn-Laasonen, Sanni Kaisa 70. Vanhanen II 19.10.2009 - 22.6.2010 Ulkoasiainministerin lehdistöavustaja
Arvonen, Jori 70. Vanhanen II 4.4.2008 - 22.6.2010 Ulkoasiainministerin erityisavustaja
Kirstilä, Juha 70. Vanhanen II 4.4.2008 - 18.10.2009 Ulkoasiainministerin lehdistöavustaja

19.11.2017 16.1. Ministeritietojärjestelmä, valtioneuvoston viestintäosasto.