Valtion työmarkkinalaitos:
Valtion virka- ja työehtosopimusneuvottelut ovat keskeytyneet
valtiovarainministeriö
Julkaisuajankohta
7.3.2025
17.01
Tyyppi:Uutinen
Valtion työmarkkinalaitos on keskeyttänyt sopimusneuvottelut. Sopijaosapuolten näkemykset palkankorotuksista ovat kaukana toisistaan.
Valtiotyönantajaa edustava Valtion työmarkkinalaitos tavoittelee maltillisia palkankorotuksia, sillä julkisen talouden tilanne on heikko. Työmarkkinalaitoksen tavoitteena on päästä taloudellisesti kestävään ratkaisuun.
Valtiolla työskentelee noin 76 000 henkilöä. Valtion virka- ja työehtosopimuksesta neuvottelevat Valtion työmarkkinalaitos, Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö JUKO, Ammattiliitto Pro ja Julkisten ja Hyvinvointialojen liitto JHL.
Lisätiedot:
Neuvottelujohtaja Sari Ojanen, puh. 02955 30109
Valtio työnantajana
Tutustu myös
Ministeri Ikonen: Tiedonhallintalautakuntaa ei lakkauteta
VM
Tyyppi:Uutinen
Julkaisuajankohta:15.5.2026 14.04
Virastorakenneselvitys etenee tarkempiin jatkoselvityksiin
VM
VNK
Tyyppi:Tiedote
Julkaisuajankohta:12.5.2026 15.03
Viranomaisten yhteiskäyttöisen etäpalvelun pilotista hyvää palautetta – tavoitteena yhdenvertaiset ja alueellisesti kattavat palvelut
VM
Tyyppi:Tiedote
Julkaisuajankohta:5.5.2026 11.08