Statsrådet understöder en modernisering av EU-regleringen kring kommunikationsnät

kommunikationsministeriet
Utgivningsdatum 1.4.2026 13.24 | Publicerad på svenska 1.4.2026 kl. 13.29
Typ:Pressmeddelande
I bilden: 5G-antenn och moln i Lahtis.
5G-antenn och moln i Lahtis. (Bild: Tuomas Uusheimo/Keksiagency)

Statsrådet lämnade en skrivelse till riksdagen den 1 april 2026 om kommissionens förslag till rättsakt om digitala nätverk (Digital Network Act, DNA). Regeringen understöder bland annat förslagets mål att modernisera och förenkla regleringen.

Europeiska kommissionen lade den 21 januari 2026 fram ett förslag till en ny rättsakt om digi-tala nätverk. Syftet med akten är att harmonisera och modernisera EU-regleringen kring kom-munikationsnät. Kommissionen strävar efter att skapa en effektiv inre marknad genom att un-derlätta gränsöverskridande affärsverksamhet. Dessutom syftar akten till att minska företagens administrativa börda.

Statsrådet understöder utvecklandet av en inre marknad för elektronisk kommunikation i EU. Statsrådet anser att det är viktigt att regleringen kring elektronisk kommunikation bildar en tydlig och sammanhängande helhet som också beaktar den tekniska utvecklingen.

Statsrådet understöder kommissionens förslag till den del det lättar upp regleringen och gör den flexiblare samt minskar företagens administrativa börda. Åtgärder för att göra regleringen smidigare skulle kunna genomföras ännu mer ambitiöst än vad kommissionen föreslår.

Statsrådet förhåller sig positivt till att EU försöker bedriva en mer harmoniserad radio-spektrumpolitik. Användningen av begränsade och samhälleligt och ekonomiskt betydelsefulla radiofrekvenser bör vara så effektiv som möjligt. En förutsägbar frekvensplanering ökar investe-ringsviljan inom verksamhetsmiljön.

Målet för radiospektrumpolitiken bör vara att medlemsstaterna förbinder sig till ett snabbt införande av frekvenser. Samtidigt är det viktigt att se till att föregångarländers radiospektrum-politiska åtgärder inte bromsas upp. Statsrådet anser att det är viktigt att EU-regleringen möj-liggör ett tillräckligt nationellt handlingsutrymme till exempel i anslutning till koncessionspro-cesser och nätkoncessionsvillkor.

Rättsakten om digitala nätverk harmoniserar EU-regleringen kring kommunikationsnät

Kommissionens förslag till rättsakt om digitala nätverk omfattar ett gemensamt anmälningsför-farande enligt vilket teleföretag i fortsättningen kan bedriva verksamhet i flera EU-medlemsstater via ett enda förfarande i en medlemsstat. Satellitkommunikationstjänster kom-mer i fortsättningen att få ett EU-mandat som uppmuntrar till att skapa EU-omfattande satel-littjänster för att stärka EU:s strategiska autonomi.

Enligt förslaget ska nätkoncessioner, som ger rätt att använda frekvenser, som huvudregel gälla utan tidsgräns, och det ska vara möjligt att förlänga dem utan en ny tillståndsprocess. Man strävar också efter att effektivisera användningen av frekvenser bland annat genom att öka samutnyttjandet av frekvenser.

Kommissionens förslag innehåller administrativa reformer i fråga om Berec (Body of European Regulators for Electronic Communications ), RSPG (Radio Spectrum Policy Group) och Berecs sekretariat. Myndigheterna ska få nya uppgifter, bland annat uppgiften att utarbeta EU:s be-redskapsplan för digital infrastruktur.

Syftet med akten är också att uppmuntra övergången till fiberoptiska nät genom att reglera kopparnätsavvecklingen och utveckla marknadsregleringen. Dessutom omfattar kommissionens förslag nya åtgärder på europeisk nivå för resiliens i anslutning till kommunikationsnät och be-stämmelser om bland annat samhällsomfattande tjänster, nätneutralitet och användarens rät-tigheter.

Vad händer härnäst?

Rådet, som består av EU:s medlemsländer, och Europaparlamentet bildar härnäst egna upp-fattningar om kommissionens förslag.

Mer information:

Mirka Meres-Wuori, kommunikationsråd, tfn 0295 342 061, [email protected]
Satu Kaskinen, konsultativ tjänsteman, tfn 0295 342 044, [email protected]