Hallitukset ja ministerit vuodesta 1917

Selaa tietoja hallituksen nimen, toimikauden, hallituspäivien määrän tai pääministerin puolueen mukaan. Ministereitä voi järjestää nimen, puolueen ja kaikkien ministeritehtävien yhteenlaskettujen päivien perusteella. Tiedot kattavat Suomen itsenäisyyden ajan hallitukset.

PÄIVITYS 5.6.2024. Puoluejakauma nimityspäivänä -tiedoissa on virheitä. Ne korjataan tiistaina 11.6.

Sorsa IV

6.5.1983 - 30.4.1987

  • Pääministeri

    • Ministerikausi: 6.5.1983 - 30.4.1987
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Pääministerin sijainen

  • Ministeri valtioneuvoston kansliassa

  • Ulkoasiainministeri

  • Ministeri ulkoasiainministeriössä

    • Ministerikausi: 6.5.1983 - 30.4.1987
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Oikeusministeri

  • Sisäasiainministeri

    • Ministerikausi: 1.12.1984 - 30.4.1987
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 1.10.1983 - 30.11.1984
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 6.5.1983 - 30.9.1983
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri sisäasiainministeriössä

  • Puolustusministeri

  • Valtiovarainministeri

  • Ministeri valtiovarainministeriössä

  • Opetusministeri

    • Ministerikausi: 1.6.1986 - 30.4.1987
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 6.5.1983 - 31.5.1986
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri opetusministeriössä

  • Maa- ja metsätalousministeri

  • Ministeri maa- ja metsätalousministeriössä

    • Ministerikausi: 6.5.1983 - 30.9.1983
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Liikenneministeri

    • Ministerikausi: 1.12.1984 - 30.4.1987
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 6.5.1983 - 30.11.1984
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Kauppa- ja teollisuusministeri

    • Ministerikausi: 6.5.1983 - 30.4.1987
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Ministeri kauppa- ja teollisuusministeriössä

    • Ministerikausi: 6.5.1983 - 30.9.1983
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 6.5.1983 - 30.4.1987
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Sosiaali- ja terveysministeri

  • Ministeri sosiaali- ja terveysministeriössä

    • Ministerikausi: 1.12.1984 - 30.4.1987
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 6.5.1983 - 30.11.1984
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
    • Ministerikausi: 6.5.1983 - 30.4.1987
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue
  • Työvoimaministeri

  • Ympäristöministeri

    • Ministerikausi: 1.10.1983 - 30.4.1987
      Suomen Sosialidemokraattinen Puolue

Tietoja

Hallituspäivät 1456

63. hallitus


Puoluejakauma nimityspäivänä

  • Suomen Sosialidemokraattinen Puolue 12
  • Keskustapuolue 6
  • Ruotsalainen kansanpuolue 2
  • SMP 2

Hallitusohjelma

Edellinen hallitus

Sorsa III 19.2.1982 - 6.5.1983

Kaikki hallitukset