Regeringar och ministrar sedan 1917

Du kan bläddra i uppgifterna enligt regeringens namn, mandatperiod, antalet regeringsdagar, statsministerns parti eller typ av regering (majoritets-, minoritets- eller tjänstemannaregering). Ministrarna kan ordnas enligt namn, parti eller sammanräknade ministerdagar. Uppgifterna omfattar Finlands regeringar under självständighetstiden.

Sorsa IV

6.5.1983 - 30.4.1987

  • Statsminister

  • Statsministerns ställföreträdare

  • Minister i statsrådets kansli

  • Utrikesminister / Minister för utrikesärendena

  • Minister i utrikesministeriet

    • : 6.5.1983 - 30.4.1987
      Finlands Socialdemokratiska Parti
  • Justitieminister

  • Inrikesminister / Minister för inrikesärendena

  • Minister i inrikesministeriet

  • Försvarsminister

  • Finansminister

  • Minister i finansministeriet

  • Undervisningsminister

  • Minister i undervisningsministeriet

  • Jord- och skogsbruksminister

  • Minister i jord och skogsbruksministeriet

    • : 6.5.1983 - 30.9.1983
      Finlands Socialdemokratiska Parti
  • Trafikminister

  • Handels- och industriminister

  • Minister i handels och industriministeriet

    • : 6.5.1983 - 30.9.1983
      Finlands Socialdemokratiska Parti
    • : 6.5.1983 - 30.4.1987
      Finlands Socialdemokratiska Parti
  • Social- och hälsovårdsminister

  • Minister i social och hälsovidrigrdsministeriet

  • Arbetskraftsminister

  • Miljöminister

    • : 1.10.1983 - 30.4.1987
      Finlands Socialdemokratiska Parti

Uppgifter

Regeringsdagar 1456

Regeringen 63


Partifördelning på utnämningsdagen

  • Finlands Socialdemokratiska Parti 12
  • Keskustapuolue 6
  • SMP 2
  • Svenska folkpartiet 2

Tidigare regeringen

Sorsa III 19.2.1982 - 6.5.1983

Alla regeringar