Hautala: Outokummun ja ThyssenKruppin välinen järjestely arvokas Suomelle
Valtion omistajaohjauksesta vastaava ministeri Heidi Hautala pitää Outokummun julkistamaa merkittävää yritysjärjestelyä hyvänä asiana.
”Tällä järjestelyllä perinteinen suomalainen teollisuusyhtiö nousee maailman johtavaksi toimijaksi. Samalla parannetaan yhtiön edellytyksiä tuottaa terästä Suomessa ja Torniossa. Tällaista kehitystä valtion ja sen sijoitusyhtiö Solidiumin on hyvä olla edistämässä.”
Järjestelyn tukemisesta ja osakeantiin osallistumisesta on päättänyt Solidiumin hallitus.
Hautala uskoo osakeannin ja järjestelyn onnistumiseen.
”Outokummun johto ja osaltaan myös Solidiumin johto on tehnyt tässä projektissa hyvää työtä. Outokumpu on vahvasti kotimaisessa omistuksessa vaikka Thyssenistä tulee sen suurin yksittäinen osakas. Nyt muutkin kuin valtio ja Solidium voivat konkreettisesti osoittaa kotimaisen omistuksen merkityksen osallistumalla Outokummun osakeantiin.”
Pääministeri Kataisen hallituksen ohjelmassa valtio sitoutuu yritysten omistaja-arvon pitkäjänteiseen kasvattamiseen.
”Tämä vaatii tarvittaessa myös konkreettisia lisäpanoksia omistajalta”, ministeri Hautala korostaa. Samalla nähdään, miten merkittävä työkalu Solidium valtion kannalta on: ”Ilman sijoitusyhtiötä tällainen järjestely olisi mahdollinen vain budjettikäsittelyn kautta, eikä yrityskauppoja yleensä voi sitoa eduskunnan aikatauluihin.”
Outokummun Tornion terästehdas on tehokkuudeltaan maailman huippua ja järjestelyn seurauksena Tornion tehtaalla on edellytykset toimia korkeammalla kapasiteetin käyttöasteella ja siten taloudellisesti kannattavammin.
Outokumpu on yritysvastuuasioissa toimialansa parhaita, mikä luo hyvän pohjan yhdistyneen yhtiön yritysvastuutyölle. Outokumpu on ollut muun muassa useita vuosia Dow Jonesin kestävän kehityksen indekseissä (DJSI). Vuoden 2011 arvioinnissa Outokumpu valittiin maailmanlaajuisen DJSI World -indeksin viiden parhaan teräsyhtiön joukkoon.
Lisätietoja: erityisavustaja Lauri Korkeaoja, p. 0440 788 282