Begäran om utlåtande
Skattestödet för datacentraler och gruvor föreslås bli slopat

Datacentraler och gruvor föreslås bli överförda till den allmänna elskatteklassen. Finansministeriet begär utlåtanden om lagändringarna.
Datacentraler och gruvor hör för närvarande till den lägre elskatteklassen II, men förslaget skulle dem till den allmänna elskatteklassen I. I praktiken skulle skatten stiga från 0,05 cent till 2,24 cent per kilowattimme.
Ändringen ökar skatteinkomsterna
Syftet med förslaget är att öka statens skatteinkomster i enlighet med regeringens riktlinjer. Finansministeriet bedömer att ändringarna kommer att öka intäkterna från elskatten med 58 miljoner euro nästa år. Datacentralernas andel av detta är 47 miljoner euro och gruvornas andel 11 miljoner euro.
Bakgrunden till förslaget är återkallandet av mervärdesskattehöjningen för sötsaker
Regeringen fastställde i mars att mervärdesskatten på sötsaker inte kommer att höjas. Ändringen av elbeskattningen täcker en del av denna förlust av skatteintäkter.
Lagändringen avses träda i kraft vid ingången av nästa år.
Remissbehandling inleds
Finansministeriet ber om utlåtanden om förslaget. Remisstiden går ut den 16 april.
Mer information:
Leo Parkkonen, lagstiftningsråd, tfn 0295 530 372, leo.parkkonen(at)gov.fi
Mervärdesskatten på sötsaker höjs inte – finansministeriet bereder ändringar i beskattningen av vin samt i skattestöden för datorhallar och gruvor (pressmeddelannde 4 mars)Linkki toiselle sivustolle