Ny veterinärvårdslag träder i kraft vid ingången av nästa år
Från och med början av 2026 tillämpas i Finland den nya veterinärvårdslagen (285/2023) som ersätter den gällande lagen.
I den nya lagen finns bestämmelser om kommunernas skyldighet att organisera veterinärtjänster på basnivå. Definitionen av veterinärtjänster på basnivå har preciserats och de anses omfatta tjänster som är av central betydelse för djurs hälsa eller välbefinnande eller folkhälsan.
Alla kommuner ska ordna jourtjänst för akut veterinärhjälp av första hjälpen-karaktär för alla djur samt annan än akut basservice för djur som hålls för livsmedels- eller pälsproduktion. När vissa förutsättningar uppfylls, ska kommunerna ordna annan än akut basservice också för sällskaps- och hobbydjur.
Förutsättningarna gäller den regionala tillgången till tjänster och verksamheten inom kommunernas samlade tjänster. Den nya veterinärvårdslagen gör det möjligt för kommunerna att i större utsträckning inkludera de kostnader som produktionen av veterinärtjänster medför för kommunerna i de kundavgifter som tas ut för vård av sällskaps- och hobbydjur.
Kommunerna kan också tillhandahålla tjänster som kompletterar de lagstadgade tjänsterna förutsatt att prissättningen av tjänsterna sker marknadsmässigt på det sätt som förutsätts i kommunallagen och konkurrenslagen. Om annan basservice än akut basservice, till exempel vaccinationer, ges sällskaps- och hobbydjur som hålls av andra än personer som är fast bosatta i kommunen, ska också dessa prissättas marknadsmässigt på det sätt som kommunallagen och konkurrenslagen förutsätter.
Till följd av dessa bestämmelser kommer den nya veterinärvårdslagen att i vissa kommuner höja de kundavgifter som tas ut för vård av sällskaps- och hobbydjur. Kundavgifterna ska emellertid vara skäliga för användarna.
Preciseringen av tjänsterna gör kommunernas ansvar klarare. På samma gång definieras de offentligt understödda tjänsterna tydligare i förhållande till de tjänster som tillhandahålls av privata aktörer och underlättas utbudet av privata tjänster.
Med undantag för några stora städer ordnar kommunerna veterinärtjänster i samarbete med andra kommuner inom samarbetsområdena för miljö- och hälsoskyddet. Inom samma veterinärvårdshelhet kan kommunalveterinärerna också sköta myndighetsuppgifter, vilket har en stor betydelse särskilt med tanke på beredskapen för djursjukdomar och skötseln av akuta djurskyddsuppgifter, samt till exempel för beviljandet av intyg som hänför sig till förflyttning av djur. Den nya veterinärvårdslagen gör det möjligt att fortsätta med detta system utan att kommunerna behöver bolagisera en del av helheten. Enligt den nya lagen kan kommunerna emellertid fortfarande ordna tjänsterna också genom avtal om produktion av veterinärtjänster med en privat producent av veterinärtjänster.
Veterinärvårdslagen innehåller bestämmelser om att de tjänster som Helsingfors universitet tillhandahåller på basnivå vid Universitets djursjukhus ska ha en lagstadgad ställning som offentliga tjänster. Målet är att trygga djursjukhusets nuvarande roll som producent av veterinärtjänster inom dess verksamhetsområde.
Tjänsteproduktionen är viktig med tanke på det patientunderlag som behövs för undervisningen och forskningen. Tjänsterna ska utöver kundavgifter också finansieras med ersättningar av kommunerna.
Mer information:
Kajsa Hakulin, konsultativ tjänsteman, tfn 0295 , epost: fö[email protected]