Liput liehumaan lauantaina 6.2. saamelaisten kansallispäivän kunniaksi
sisäministeriö
Julkaisuajankohta
4.2.2021
14.20
Tyyppi:Tiedote
13/2021
Sisäministeriö on suositellut, että valtion virastot ja laitokset liputtavat 6.2.2021 saamelaisten kansallispäivän kunniaksi saamen lipulla ja Suomen lipulla. Kansalaiset ja muut tahot voivat halutessaan liittyä liputukseen.
Jos käytössä on useampi lippusalko, sisäministeriö suosittaa liputtamista molemmilla lipuilla. Jos käytössä on vain yksi salko, sisäministeriö suosittaa liputtamista saamen lipulla. Jos saamen lippua ei ole käytettävissä, liputetaan Suomen lipulla.
Liput nostetaan salkoon klo 8 ja lasketaan auringon laskiessa.
Lisätietoja: erikoissuunnittelija Aino Tuovinen, 0295 488 317, [email protected]
Se även
Flaggning i Helsingfors med anledning av statsbesök av Republiken Estlands president den 28–29 april
SM
Typ:Pressmeddelande
Utgivningsdatum:23.4.2026 11.30
Samordnings- och övervakningsgrupp som stöder utvärderingen av rekommendationerna från sannings- och försoningskommissionen för samer inleder sitt arbete
VNK
Typ:Pressmeddelande
Utgivningsdatum:19.3.2026 13.36