Utredning rekommenderar ett parlamentariskt program för entreprenörskap i Finland
En utredning som arbets- och näringsministeriet låtit göra rekommenderar ett parlamentariskt program för främjande av entreprenörskap på lång sikt som sträcker sig över regeringsperioder. Programmet samlar åtgärder genom vilka Finland kan stärka förutsättningarna för entreprenörskap, förbättra företagens tillväxtmöjligheter och förnya näringsstrukturen.
Enligt utredningen hänför sig de centrala flaskhalsarna i entreprenörskapet bland annat till beskattning, reglering, tillgång till finansiering, kompetens och företagstjänster. Många av dessa frågor kräver långsiktig beredning och ett brett politiskt engagemang över regeringsperioderna.
”Finland behöver nya källor till tillväxt, mer företagsamhet samt starkare tillväxt, förnyelse och internationalisering i företagen. Det parlamentariska programmet för entreprenörskap är en ny öppning för tillväxten i Finland och kan erbjuda en god och långsiktig grund för lösningar som sänker tröskeln för företagande och stärker företagens tillväxtförutsättningar och därigenom den ekonomiska tillväxten i Finland”, säger överdirektör Juhapekka Ristola vid arbets- och näringsministeriet.
I utredningen granskades verksamhetsmodeller som främjar entreprenörskap i Nederländerna, Sverige, Danmark och Estland. I arbetet identifierades cirka 40 modeller, av vilka tio valdes ut för en noggrannare analys. Utredningen ger sju rekommendationer om hur modellerna kan tillämpas på Finland.
Utöver det parlamentariska programmet för entreprenörskap gäller rekommendationerna bland annat beskattning som sporrar till företagande och ägande, utveckling av regleringsmiljön, samordning av företagande och lönearbete, skatteincitament för FoUI-verksamhet, finansiering av mikroföretag och små och medelstora företag samt internationaliseringstjänster för små och medelstora företag.
Enligt utredningen kan Finland utnyttja jämförelseländernas erfarenheter av till exempel Estlands företagarkonto, Danmarks regleringsforum och internationaliseringstjänster samt Sveriges och Nederländernas finansieringslösningar. Tillämpningen av modellerna på Finland kräver noggrannare beredning och en konsekvensbedömning.
Arbets- och näringsministeriets utredning ”Modeller för att främja entreprenörskap. Lärdomar och rekommendationer från jämförelseländer” har gjorts av 4FRONT Oy.
Mer information:
Natalia Härkin, konsultativ tjänsteman, arbets- och näringsministeriet, tfn 029 504 7168
Vesa Salminen, Managing Director, 4FRONT Oy, tfn 040 125 2370