Miljöministeriet har beviljat kommuner och landskapsförbund 2,3 miljoner euro i understöd för att reformera informationshanteringen inom den byggda miljön

miljöministeriet
Utgivningsdatum 17.2.2025 13.45 | Publicerad på svenska 18.2.2025 kl. 9.49
Pressmeddelande

Miljöministeriets understöd hjälper kommunerna och landskapsförbunden att förbättra informationshanteringen inom planläggningen och tillståndsprocesserna för byggande så att den överensstämmer med den reviderade lagstiftningen. Den reviderade lagstiftningen påskyndar digitaliseringen och säkerställer att informationen om den byggda miljön även i fortsättningen kan förmedlas på ett säkert, smidigt och tillförlitligt sätt. De projekt som beviljas understöd är en del av reformen av informationshanteringen inom den byggda miljön. Som en del av reformen samlas informationen om planläggning och tillståndsprocesser i det riksomfattande datasystemet för den byggda miljön. Miljöministeriet inleder nästa ansökningsomgång våren 2025. Då uppgår anslaget till 3,75 miljoner euro.

Med understödet stöds kommunernas beredskap att producera uppgifter i datamodellformat och lämna uppgifterna till Ryhti-systemet. Under denna ansökningsomgång får tio projekt som genomförs av kommuner och två projekt som genomförs av landskapsförbund understöd. Det är fråga om gemensamma projekt där alltid minst tre kommuner eller två landskapsförbund deltar.

”Under den här ansökningsomgången fick vi in fler ansökningar än under tidigare år. Liksom under tidigare år skapar projekten teknisk kapacitet att producera och lämna uppgifter till Ryhti-systemet i datamodellformat. Vi fick också bra ansökningar gällande projekt för ibruktagande av Ryhti-systemet där man fullgör de nya lagenliga skyldigheterna. Med tanke på den riksomfattande övergången är det glädjande att se att kommunerna och landskapsförbunden aktivt har ansökt om understöd för att de ska kunna tillämpa de nya skyldigheterna inom ramen för övergångsperioderna”, säger Jemina Suikki, specialsakkunnig vid miljöministeriet.

Tjänsterna för registrering av uppgifter i datasystemet för den byggda miljön (Ryhti) är klara och de öppna informationstjänsterna öppnas inom kort

Ryhti-systemets tjänster och gränssnitt har testats aktivt i kommunernas och landskapsförbundens partnertestningsprojekt. De projekt som nu fått understöd får också delta i det gemensamma arbetet med att utveckla Ryhti-systemet, testa tekniska lösningar och ge respons på dem. Understöd beviljas också projekt som för in gällande planmaterial i Ryhti-systemet. I framtiden ska tyngdpunkten i understöden flyttas i högre grad till ibruktagande av ny programvara och nya system.

Det centrala målet med de projekt som får understöd är att göra informationshanteringen smidigare och utveckla den tekniska kapaciteten hos kommunernas system så att de beaktar kommunernas myndighetsprocesser i anslutning till den byggda miljön. De kommuner och landskapsförbund som fått understöd gör tillsammans med sina datasystemleverantörer de ändringar i sina egna program och system som behövs för att det ska vara möjligt att producera och leverera uppgifter i datamodellformat. Andra kommuner har också nytta av projektresultaten.

Kommuner som får understöd 

I den ansökningsomgång som avslutades i november 2024 uppgick anslaget till 2,3 miljoner euro. Miljöministeriet fick in 26 ansökningar, och den ansökta summan var sammanlagt cirka 4,6 miljoner euro. I de understödda projekten deltar sammanlagt 65 kommuner och 4 landskapsförbund.
Understöd beviljades följande kommuner och landskapsförbund, som var huvudsökande:

  • Esbo stad         225 000 € 
  • Muurame kommun        120 000 € 
  • Ylivieska stad        135 000 € 
  • Träskända stad        325 000 € 
  • Tammerfors stad        185 000 € 
  • Mäntyharju kommun     200 000 € 
  • Esbo stad        300 000 € 
  • Helsingfors stad         285 000 € 
  • Ulvsby stad         190 000 € 
  • Sodankylä kommun     68 000 €
  • Egentliga Finlands förbund    185 000 €
  • Birkalands förbund         90 000 € 

Mer information

Jemina Suikki
specialsakkunnig
[email protected]
0295 250 345