Finland ansluter sig till New York-deklarationen om en fredlig lösning på Palestinakonflikten och en tvåstatslösning

utrikesministeriet
Utgivningsdatum 5.9.2025 10.20 | Publicerad på svenska 5.9.2025 kl. 16.20
Typ:Pressmeddelande

Efter att ha diskuterat med den övriga statsledningen beslutade utrikesminister Elina Valtonen den 5 september att Finland ansluter sig till New York-deklarationen om en fredlig lösning på Palestinakonflikten och en tvåstatslösning som utarbetats under ledning av Frankrike och Saudiarabien.

Stödet för deklarationen har bekräftats brett på internationellt plan och syftet är att få ett slut på kriget i Gaza, frige alla gisslan och stärka säkerheten för både israeler och palestinier. Deklarationen drar upp riktlinjer för en flerstegsprocess mot ett definitivt slut på fientligheterna och en tvåstatslösning utifrån FN:s resolutioner och uppmanar Israel och palestinierna att inleda direkta förhandlingar. Deklarationen och beslutet om anslutningen ligger i linje med regeringsprogrammet för Petteri Orpos regering och Finlands utrikes- och säkerhetspolitiska redogörelse.

Enligt deklarationen ses den palestinska myndigheten som den enda aktör som får agera med lagstiftnings-, förvaltnings- och säkerhetskompetens i det palestinska området. Hamas ska lämna över styret i Gaza och avväpna sig. Syftet med en temporär internationell stabiliseringsinsats med FN-mandat är att stödja överföringen av ansvaret för den inre säkerheten till den palestinska myndigheten, övervaka vapenvilan och ge säkerhetsgarantier åt både Israel och Palestina. 

Deklarationen kräver också fortsatta reformer av den palestinska myndigheten och anordnande av val, åtgärder för att motverka radikalisering och hatretorik och att Israel drar tillbaka alla sina trupper från Gaza.

Den 28–30 juli stod Frankrike och Saudiarabien värd för en konferens i New York vars mål var att främja en tvåstatslösning på konflikten mellan Israel och Palestina. Efter konferensen uppmanade Frankrike och Saudiarabien FN:s medlemsländer att ansluta sig till deklarationen. Tidsfristen för att ansluta sig till deklarationen löper ut den 5 september 2025.

Deklarationen på engelska finns i sin helhet på webbplatsen för Frankrikes utrikesministerium.

 

Mer information