Justering föreslås i arvodet till republikens president

statsrådets kommunikationsavdelning
Utgivningsdatum 7.2.2013 11.11 | Publicerad på svenska 3.12.2014 kl. 6.20
Typ:Pressmeddelande 52/2013

Torsdagen den 7 februari överlämnade statsrådet till riksdagen regeringens proposition med förslag till ändring av lagen om arvodet till republikens president. Enligt propositionen ska arvodet till republikens president sänkas från nuvarande 160 000 euro till 126 000 euro. Arvodet enligt den föreslagna lagändringen ska gälla under ämbetsperioden för republiken president. Enligt sedvanligt förfarande ska arvodet justeras nästa gång hösten 2017.

I lagen förelås en övergångsbestämmelse enligt vilken de bestämmelser som gällde vid lagändringens ikraftträdande tillämpas på den årliga pension som betalas till republikens president som avgått från sitt uppdrag före ikraftträdandet och på den familjepension som beviljas hans eller hennes efterlevande make och barn. Genom lagändringen föreslås ingen ändring i pensionsbeloppet för republikens president som avgått från sitt uppdrag.

Republikens president Sauli Niinistö föreslog i ett brev till statsministern att man som ett led i sparåtgärderna inom den offentliga ekonomin vidtar åtgärder för att ändra lagen om arvodet till republikens president så att arvodet återställs till den nivå som fastställdes den 1 mars 2006.

Ytterligare information: regeringssekreterare Heidi Viitala, tfn 09 1602 2217 och avdelningschef Auni-Marja Vilavaara, tfn 0295 160 370, statsrådets kansli

regeringen