Unga bör fås med i fredsförhandlingarna - följ diskussionsprogrammet från festivalen Världen i byn

utrikesministeriet
Utgivningsdatum 23.4.2025 12.56 | Publicerad på svenska 24.4.2025 kl. 15.30
Typ:Nyhet

Utrikesministeriets diskussionsprogram fokuserar på ungas deltagande i fredsförhandlingar. Diskussionen ordnas på festivalen Världen i byn på talarscenen i Tiivistämö den 24 maj kl. 13.15. Deltagarna är Adina Nivukoski som är Finlands FN-ungdomsdelegat och Laura Hendry som arbetar som sakkunnig vid utrikesministeriets fredsmedlingscenter.

Adina Nivukoski, Laura Hendry, Pasi Toivonen

"Fred utan unga, särskilt utan unga kvinnor är inte hållbar. Därför måste vi få unga med i fredsarbetet”, säger Finlands FN-ungdomsdelegat Adina Nivukoski

Hur göra fredsförhandlingarna mer flerstämmiga och hur går konfliktmedlingen till i praktiken? Frågan diskuteras av Adina Nivukoski tillsammans med Laura Hendry från utrikesministeriets fredsmedlingscenter. Hendry har bland annat medverkat i dialogen i Palestina och bidragit till att stärka kvinnornas roll i fredsprocesser.

Diskussionen leds av journalisten Pasi Toivonen som tidigare arbetat som Yles korrespondent i Afrika.

Programmet kan följas på talarscenen i Tiivistämö eller i direktsändning på festivalens webbplats.