&
Epävirallinen ulkoministerikokous ”Lapland Retreat”, jonka ulkoministeri Stubb oli kutsunut koolle Saariselälle 18.-20. maaliskuuta peruutetaan kansainvälisen tilanteen takia.
”Tilanne muun muassa Libyassa ja Japanissa on niin vakava, että ulkoministereitä tarvitaan omissa pääkaupungeissaan. Saariselän tarkoituksena on keskustella kansainvälisestä politiikasta ulkoministerien kesken vapaasti ja kiireettömästi. Tässä tilanteessa se ei ole mahdollista”, Stubb totesi.
Kokoukseen olivat ilmoittaneet saapuvansa EU:n korkea edustaja Catherine Ashton, Turkin ulkoministeri Ahmet Davutoglu, Ison-Britannian ulkoministeri William Hague, Italian ulkoministeri Franco Frattini, Belgian ulkoministeri Steven Vanackere, Ruotsin ulkoministeri Carl Bildt, Tanskan ulkoministeri Lene Espersen, Norjan ulkoministeri Jonas Gahr Støre ja Viron ulkoministeri Urmas Paet.
Lisätietoja: ulkoministerin lehdistöavustaja Lauri Tierala, puh. 040 841 7141, [email protected]