Regeringens proposition med förslag till lagar om ändring av lagen om ordnande av arbetskraftsservice och beredskapslagen

TEM039:00/2024 Lagstiftningsprojekt

Lönesubvention kan i regel inte beviljas kommuner eller samkommuner. Lönesubvention kan dock beviljas kommuner eller samkommuner för anställning av personer med funktionshinder eller personer som fyllt 60 år och som varit arbetslösa länge. I beredskapslagen görs de ändringar som behövs till följd av överföringen av ansvaret för att ordna arbetskraftsservice.

Projektets basuppgifter Avslutat

Projektets nummer TEM039:00/2024

Ärendenummer VN/14717/2024

Projektets arrangör arbets- och näringsministeriet

Uppgiftsklass Regeringens proposition bereds

Mandattid 14.5.2024 –

Datum för tillsättande

Förhållande till regeringsprogrammet

Orpo

Kapitel 4 Välfärd skapas genom arbete

Underkapitel 4.2 Utveckling av arbetslivet och välbefinnande i arbetet

Lagberedning

RP om ändring av lagen om ordnande av arbetskraftsservice och beredskapslagen

Riksdagens svar EV 175/2024

I propositionen föreslås det att kommuner och samkommuner ska kunna beviljas lönesubvention endast för sysselsättning av personer med funktionshinder och personer som fyllt 60 år och varit arbetslösa länge. I beredskapslagen görs de ändringar som behövs till följd av överföringen av ansvaret för att ordna arbetskraftsservice.

Ansvarig ministerArbetsminister Satonen

KontaktpersonVille Heinonen, arbets- och näringsministeriet

Ytterligare uppgifter

  • Budgetlag: genom lagförslaget påverkas statens inkomster eller anvisas anslag till syften som föreskrivs i lag.

  • Behandling: Delegationen för kommunal ekonomi och förvaltning

Lagstiftningsplan för höstsessionen 2024

Kontaktperson
Ville Heinonen, Erityisasiantuntija
tel. +358 295 047 044
[email protected]

Kontaktperson
Riku Hurme, Erityisasiantuntija
tel. +358 295 047 401
[email protected]

Projektets framskridande

Mål och resultat

Syftet med propositionen är att i enlighet med regeringsprogrammet anpassa utgifterna inom de offentliga finanserna. Enligt regeringsprogrammet ska sysselsättningsanslagen minskas med 37 miljoner euro från och med 2025 så att kommunernas uppgifter minskar i motsvarande grad som inbesparingen. Syftet med denna proposition är att uppnå denna besparing på 37 miljoner euro. Målet är också att i enlighet med regeringsprogrammet rikta lönesubvention särskilt till den privata och tredje sektorn. Ett ytterligare syfte med propositionen är att se till att bestämmelserna om arbetskraftsmyndigheter i beredskapslagen motsvarar de förändringar som skett hos myndigheterna på grund av ansvaret för att ordna arbetskraftsservice.

Utgångspunkter

Enligt regeringsprogrammet för statsminister Petteri Orpos regering ska sysselsättningsanslagen minskas från och med 2024 och lagändringar göras från och med 2025 så att kommunernas uppgifter minskar i motsvarande grad som inbesparingen. Den eftersträvade besparingen enligt regeringsprogrammet är från och med 2025 37 miljoner euro per år och besparingen riktas till statsandelarna för kommunal basservice. Samtidigt riktas lönesubvention i enlighet med regeringsprogrammet särskilt till den privata och tredje sektorn.

I laghelheten om överföring av organiseringsansvaret för arbetskraftsservice (RP 207/2022 rd) behandlades inte hur överföringen av organiseringsansvaret påverkar de uppgifter som föreskrivs för arbetskraftsmyndigheten i beredskapslagen. Detta görs i denna proposition.

Lagberedning och utveckling i statsrådet

Ministerierna genomför regeringsprogrammet, bereder lagar och andra författningar samt genomför reformer i olika projekt, arbetsgrupper och organ.

Alla ministeriers projekt hittas på statsrådets webbplats valtioneuvosto.fi/sv/projekt