Finlands Färjetrafik Ab och Arctia Shipping Ab utreder överföring av Arctia Skärgårdsrederiet Ab till Finlands Färjetrafik Ab

statsrådets kommunikationsavdelning
Utgivningsdatum 11.1.2012 13.37 | Publicerad på svenska 4.2.2015 kl. 15.01
Typ:Pressmeddelande 6/2012

Bolagen gör en gemensam utredning över vilka verkningar en koncentration av Arctia Skärgårdsrederiet Ab:s förbindelsefartygsfunktioner och Finlands Färjetrafik Ab:s färjeverksamhet till ett enda bolag skulle ha. Det här skulle medföra att Finlands Färjetrafik blir den aktören som har det övergripande ansvaret för statens förbindelsefartygs- och färjetrafik.

Avsikten var ursprungligen att sammanslå funktionerna redan i samband med att Destia och Arctia bolagiserades, men Destia bolageriserades med snabbare tidtabell än Arctia. När Arctia bolagiserades hade Finlands Färjetrafik nyligen avskiljts från Destia, och det fanns således inga förutsättnigar för en sammanslagning. Nu utreds frågan på nytt. Ledningen för båda bolagen svarar för utredningsarbetet.

Utredningsarbetet har inletts på begäran av avdelningen för ägarstyrning vid statsrådets kansli och det är fråga om beredning som hör till avdelningens tjänstemannauppdrag. Staten har inte fattat några beslut om ärendet och man fattar beslut om en eventuell fortsättning på projektet när bolagens utredningsarbete framskrider.

Ytterligare information: Pekka Timonen, överdirektör, statsrådets kansli, tfn 09-1602 3000