Regeringar och ministrar sedan 1917

Du kan bläddra i uppgifterna enligt regeringens namn, mandatperiod, antalet regeringsdagar, statsministerns parti eller typ av regering (majoritets-, minoritets- eller tjänstemannaregering). Ministrarna kan ordnas enligt namn, parti eller sammanräknade ministerdagar. Uppgifterna omfattar Finlands regeringar under självständighetstiden.

Kekkonen V

20.10.1954 - 3.3.1956

  • Statsminister

  • Finansminister

    • : 20.10.1954 - 26.2.1956
      Finlands Socialdemokratiska Parti
  • Utrikesminister / Minister för utrikesärendena

  • Minister i finansministeriet

  • Justitieminister

  • Inrikesminister / Minister för inrikesärendena

  • Försvarsminister

    • : 20.10.1954 - 3.3.1956
      Finlands Socialdemokratiska Parti
  • Undervisningsminister

  • Socialminister

  • Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena

  • Handels- och industriminister

  • Minister i socialministeriet

  • Lantbruksminister

  • Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena

Uppgifter

Regeringsdagar 501

Regeringen 39


Partifördelning på utnämningsdagen

  • Finlands Socialdemokratiska Parti 8
  • Maalaisliitto 6

Hallitusohjelma

Tidigare regeringen

Törngren 5.5.1954 - 20.10.1954

Alla regeringar