Regeringar och ministrar sedan 1917

Du kan bläddra i uppgifterna enligt regeringens namn, mandatperiod, antalet regeringsdagar, statsministerns parti eller typ av regering (majoritets-, minoritets- eller tjänstemannaregering). Ministrarna kan ordnas enligt namn, parti eller sammanräknade ministerdagar. Uppgifterna omfattar Finlands regeringar under självständighetstiden.

Paasikivi II

17.11.1944 - 17.4.1945

  • Statsminister

  • Minister i statsrådets kansli

  • Finansminister

    • : 17.11.1944 - 17.4.1945
      Finlands Socialdemokratiska Parti
  • Utrikesminister / Minister för utrikesärendena

  • Minister i utrikesministeriet

  • Minister i finansministeriet

  • Justitieminister

  • Inrikesminister / Minister för inrikesärendena

  • Minister i inrikesministeriet

  • Försvarsminister

  • Undervisningsminister

    • : 17.11.1944 - 17.4.1945
      Finlands Socialdemokratiska Parti
  • Socialminister

  • Minister i ministeriet för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena

  • Handels- och industriminister

  • Minister för kommunikationsväsendet och allmänna arbetena

  • Minister i folkförsörjningsministeriet

    • : 16.2.1945 - 17.4.1945
      Finlands Socialdemokratiska Parti
    • : 17.11.1944 - 17.4.1945
      Finlands Socialdemokratiska Parti
  • Minister utan portfölj

  • Lantbruksminister

  • Folkförsörjningsminister

  • Minister i socialministeriet

Uppgifter

Regeringsdagar 152

Regeringen 29


Partifördelning på utnämningsdagen

  • Finlands Socialdemokratiska Parti 7
  • Maalaisliitto 4
  • ammatti/virkamies 4
  • Edistyspuolue 1
  • SKDL 1
  • Svenska folkpartiet 1

Hallitusohjelma

Tidigare regeringen

Castren U. 21.9.1944 - 17.11.1944

Alla regeringar