Regeringar och ministrar sedan 1917

Du kan bläddra i uppgifterna enligt regeringens namn, mandatperiod, antalet regeringsdagar, statsministerns parti eller typ av regering (majoritets-, minoritets- eller tjänstemannaregering). Ministrarna kan ordnas enligt namn, parti eller sammanräknade ministerdagar. Uppgifterna omfattar Finlands regeringar under självständighetstiden.

Försvarsminister Antti Häkkänen

Samlingspartiet

Försvarsministeriet

Försvarsminister Häkkänen är chef för försvarsministeriet och behandlar alla ärenden som hör till försvarsministeriets ansvarsområde.  

Personporträtt

Antti Häkkänen är Finlands 59:e försvarsminister. Han har varit försvarsminister i Petteri Orpos regering sedan den 20 juni 2023.

Häkkänen, född 1985 i Mäntyharju, avlade juris magisterexamen vid Helsingfors universitet 2014. Han har varit samlingspartistisk riksdagsledamot från Sydöstra Finlands valkrets utan avbrott sedan 2015. Han har också varit kommunfullmäktigeledamot i Mäntyharju sedan 2009.

Häkkänen var tidigare justitieminister i Juha Sipiläs regering perioden 5.5.2017–5.6.2019. I riksdagen har han bland annat varit ordförande för försvarsutskottet under perioden 9.9.2022–4.4.2023 och medlem i finansutskottet, kulturutskottet, grundlagsutskottet och förvaltningsutskottet.   

Personalia

Riksdagsledamot
Samlingspartiet
Födelsedatum och födelseort: 16.1.1985 Mäntyharju
Hemort: Mäntyharju

Försvarsminister 20.6.2023 -

Minister sammanlagt 1163 dagar
Tidigare ministeruppgifter

Meritförteckning och arbete i riksdagen

Tilläggsuppgifter

Bilder på ministern

X
Instagram
anttihakkanen.fi

kokoomus.fi

Ministerierna ansvarar inte för de personliga webbplatsernas innehåll och underhåll.

Statssekreterare

  • Orpo - Tierala, Lauri 6.7.2023 -
  • Sipilä - Kujala, Anssi 17.4.2019 - 6.6.2019
  • Sipilä - Kujala, Anssi 4.3.2019 - 12.4.2019
  • Sipilä - Ikonen, Anna-Kaisa 10.4.2018 - 4.3.2019
  • Sipilä - Artjoki, Risto 12.2.2018 - 16.3.2018
  • Sipilä - Artjoki, Risto 5.5.2017 - 12.2.2018

Kontaktinformation