Regeringar och ministrar sedan 1917

Du kan bläddra i uppgifterna enligt regeringens namn, mandatperiod, antalet regeringsdagar, statsministerns parti eller typ av regering (majoritets-, minoritets- eller tjänstemannaregering). Ministrarna kan ordnas enligt namn, parti eller sammanräknade ministerdagar. Uppgifterna omfattar Finlands regeringar under självständighetstiden.

Minister för social trygghet Sanni Grahn-Laasonen

Samlingspartiet

Social- och hälsovårdsministeriet

Minister för social trygghet Sanni Grahn-Laasonen behandlar ärenden som hör till avdelningen för social trygghet och försäkringar, avdelningen för arbete och jämställdhet samt avdelningen för säkerhet och hälsa. Hon behandlar dock inte ärenden som gäller utkomstskydd för arbetslösa och vuxenutbildning vid avdelningen för social trygghet och försäkringar eftersom de hör till arbetsminister Arto Satonen. Dessutom behandlar Sanni Grahn-Laasonen utkomststödsärenden som hör till avdelningen för klienter och tjänster inom social- och hälsovården.

Personporträtt

 Sanni Grahn-Laasonen är född den 4 maj 1983 i Forssa. Hon har varit riksdagsledamot sedan 2011 och det är nu den tredje regering hon är minister i. Hon var miljöminister 2014–2015, undervisnings- och kulturminister 2015–2017 och undervisningsminister 2017–2019.

Grahn-Laasonen är politices magister. Under sin politiska karriär har hon också varit vice ordförande i Samlingspartiet och innehaft flera förtroendeuppdrag, såsom fullmäktigeordförande i Egentliga Tavastlands välfärdsområde och styrelseordförande i Stiftelsen Nya Barnsjukhusets Stöd.

Grahn-Laasonen är ledamot i Forssa stadsfullmäktige.

Innan Grahn-Laasonen blev invald i riksdagen har hon arbetat som journalist, Stockholmskorrespondent och nyhetschef samt som utrikesministerns pressattaché.

Hennes familj består av man och två barn. Till Grahn-Laasonens fritidsintressen hör allsidig kultur, motion i naturen och läsning samt loppmarknader.

Personalia

Riksdagsledamot
Samlingspartiet
Födelsedatum och födelseort: 4.5.1983 Forssa
Hemort: Forssa

Minister för social trygghet 20.6.2023 -

Minister sammanlagt 2106 dagar
Tidigare ministeruppgifter

Meritförteckning och arbete i riksdagen

Tilläggsuppgifter

Bilder på ministern

X
Instagram
sannigrahnlaasonen.fi

kokoomus.fi

Ministerierna ansvarar inte för de personliga webbplatsernas innehåll och underhåll.

Statssekreterare

  • Orpo - Rissanen, Laura 29.6.2023 -
  • Sipilä - Kujala, Anssi 17.4.2019 - 6.6.2019
  • Sipilä - Kujala, Anssi 4.3.2019 - 12.4.2019
  • Sipilä - Ikonen, Anna-Kaisa 10.4.2018 - 4.3.2019
  • Sipilä - Artjoki, Risto 12.2.2018 - 16.3.2018
  • Sipilä - Artjoki, Risto 5.5.2017 - 12.2.2018
  • Sipilä - Artjoki, Risto 15.10.2016 - 5.5.2017
  • Sipilä - Heinonen, Olli-Pekka 22.6.2016 - 14.10.2016
  • Sipilä - Heinonen, Olli-Pekka 17.6.2015 - 22.6.2016

Kontaktinformation