Regeringar och ministrar sedan 1917

Du kan bläddra i uppgifterna enligt regeringens namn, mandatperiod, antalet regeringsdagar, statsministerns parti eller typ av regering (majoritets-, minoritets- eller tjänstemannaregering). Ministrarna kan ordnas enligt namn, parti eller sammanräknade ministerdagar. Uppgifterna omfattar Finlands regeringar under självständighetstiden.

Statsminister Petteri Orpo

Samlingspartiet

Statsrådets kansli

Statsminister Orpo leder statsrådets verksamhet och ser till att beredningen och behandlingen av de ärenden som hör till statsrådet samordnas. Statsministern svarar också för samordningen av regeringens och riksdagens arbete. Han för ordet vid statsrådets allmänna sammanträde, företräder Finland i EU och är ordförande för de lagstadgade ministerutskotten. Statsminister Orpo är dessutom chef för statsrådets kansli.

Personporträtt

Petteri Orpo föddes i Kjulo i Satakunta den 3 november 1969. Numera är han bosatt med sin familj i Åbo.

Orpo tog studenten vid gymnasiet Säkylän seudun lukio och började delta i politisk verksamhet under sin studietid vid Åbo universitet, där han avlade politices magisterexamen med ekonomi som huvudämne. Han skrev sin pro gradu-avhandling om kommunal serviceproduktion. År 1998 övergick Orpo från uppdraget som generalsekreterare för Finlands studentkårers förbund rf till uppdraget som generalsekreterare för Samlingspartiet i Egentliga Finland.

Orpo blev för första gången invald i riksdagen vid riksdagsvalet 2007. Han har varit medlem i flera utskott, bland annat utrikesutskottet, ekonomiutskottet och miljöutskottet samt riksdagens kanslikommission. Orpo var ordförande för Samlingspartiets riksdagsgrupp 2012–2014.

Orpo har innehaft tre olika ministerposter i två regeringar innan han blev statsminister. ”Varje politikers mål är att bli medlem av statsrådet, så att bli vald till minister våren 2014 var ett stort ögonblick för mig. Under de följande åren tjänade jag mitt land i tre lärorika och givande ministerposter”, säger Orpo på sin webbplats.

Petteri Orpo var jord- och skogsbruksminister i Alexander Stubbs regering 2014–2015. I Juha Sipiläs regering var han först inrikesminister 2015–2016 och därefter finansminister 2016–2019. Orpo valdes till Samlingspartiets ordförande vid partikongressen sommaren 2016.

Till Orpos familj hör hustrun Niina, två barn och hundarna Pessi och Taavi av rasen lagotto romagnolo. Till hans fritidsintressen hör att motionera, jaga, fiska och läsa. Familjen tillbringar också sin fritid på stugan i Kajanaland.

Personalia

Riksdagsledamot
Samlingspartiet
Födelsedatum och födelseort: 3.11.1969 Kjulo

Statsminister 20.6.2023 -

Minister sammanlagt 2200 dagar
Tidigare ministeruppgifter

Meritförteckning och arbete i riksdagen

Tilläggsuppgifter

Bilder på ministern

X
Instagram
petteriorpo.fi 

kokoomus.fi

Ministerierna ansvarar inte för de personliga webbplatsernas innehåll och underhåll.

Statssekreterare

  • Orpo - Artjoki, Risto 22.6.2023 -
  • Sipilä - Kujala, Anssi 17.4.2019 - 6.6.2019
  • Sipilä - Kujala, Anssi 4.3.2019 - 12.4.2019
  • Sipilä - Ikonen, Anna-Kaisa 10.4.2018 - 4.3.2019
  • Sipilä - Artjoki, Risto 12.2.2018 - 16.3.2018
  • Sipilä - Artjoki, Risto 5.5.2017 - 12.2.2018
  • Sipilä - Artjoki, Risto 15.10.2016 - 5.5.2017
  • Sipilä - Heinonen, Olli-Pekka 22.6.2016 - 14.10.2016
  • Sipilä - Heinonen, Olli-Pekka 17.6.2015 - 22.6.2016
  • Stubb - Rytilä-Broere, Tiina 1.12.2014 - 29.5.2015
  • Stubb - Artjoki, Risto 25.6.2014 - 1.12.2014

Kontaktinformation